Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Açık

Sauna işletmesi nasıl açılır? Sauna Salonu Açmak

22.07.2021
394
A+
A-
Sauna işletmesi nasıl açılır? Sauna Salonu Açmak

Sauna işletmesi nasıl açılır? Sauna Salonu Açmak için neler gereklidir? Özellikle dışarısı soğuk ve gri olduğunda pek çok insan saunaya gitmeyi sever. Bilinçli terleme daha sağlıklıdır ve soğuk duşlar ve keyifli ayak banyoları ile beraber bağışıklık sistemini uyarır. Ek olarak, çoğu hayran sauna banyosunu özellikle rahatlatıcı ve kafanızı boşaltmak için iyi bir fırsat olarak görmektedir. Kısacası: Bir sauna açmayı düşünüyorsanız, sayısız potansiyel müşteriyi dört gözle bekleyebilirsiniz. Ancak bir iş kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

Sauna Salonu Açmak

Sağlıklı yaşam sektörü büyüyor Her şeyden önce bir sauna operatörü olarak, şu an için büyük beğeni toplayan bir alana giriyorsunuz. Nerdeyse bir tür ulusal spor haline geldi ve tüm yaş gruplarında oldukça popüler. Yalnızca klasik sauna değil, hem de buhar banyoları, ışık terapisi ve masajlar gibi diğer hizmetler de pek çok insan için günlük hayatta küçük bir lüks haline geldi ve artık onlarsız hayal edilemez.

Bir sauna açmak istiyorsanız, teklife daha fazla daha sağlıklı yaşam bileşeni eklemeyi ve bu şekilde daha fazla kişiye ulaşmayı düşünmek mantıklıdır. Sauna açarken masaj yaptırmayı da düşünün.

Sauna açmak için hangi eğitimlere ihtiyacım var?

Sauna operatörü olarak herhangi bir özel mesleki kalifikasyona sahip olmanıza ihtiyaç yoktur. Bunun anlamı şudur: Profesyonel geçmişiniz temelde alakasız. Ancak, önünüzdeki güçlükleri kesinlikle küçümsememelisiniz. Bu sebeple uygun eğitim ya da ileri eğitim oldukça yararlıdır ve bu noktada size şiddetle öneri edilmelidir. Birçok seçenek var, söz gelimi:

 • Sauna ustası olma kursu
 • Sauna profesyonel kursu (IHK)
 • Sauna ve termal banyo yöneticisi (IHK)
 • Sağlık terapisti (çeşitli sağlayıcılar)

Sauna açmak için diğer ihtiyaçlar: Sauna açmak en başta rahatlatıcı bir iş gibi gelebilir, fakat gerçekte karşılaşılması gerekli olan pek çok güçlük vardır. Bu mesleğe yönelik talepleri hafife alan herkes hızla sınırlarına ulaşacaktır.

sauna salonu açmak

sauna salonu açmak

Başarılı bir sauna operatörü olmak için, diğerlerinin beraberinde aşağıda belirtilen niteliklere ve becerilere sahip olmalısınız:

 • Mesleki yetenek
 • Yüksek (fiziksel) esneklik
 • İletişim yetenekleri
 • İletişime geçme isteği
 • Teknik profesyonellik
 • Yaratıcılık

Sauna için bir işletme kaydedin
Bir saunayı yasal olarak açmak için elbette bir ticaret lisansına ihtiyacınız var. Bunun için sizden sorumlu ticaret ofisine başvuru yapabilirsiniz. Ticaret ruhsatı, doldurulması ve ticaret ofisine iade edilmesi gerekli olan çok sayfalı bir formdur.

Daha sonra vergi dairesinden posta alacaksınız daha kesin olmak gerekirse: vergi kaydı anketi. Bunu tamamladığınızda bir vergi numarası ve gerekirse bir satış vergisi kimlik numarası alacaksınız. Kayıt bundan önce bürokratik çabanın ne kadar yüksek olduğu, büyük ölçüde hangi yasal formu seçtiğinize bağlıdır.  Türkiye’de rekabetle karşılaşmadan sauna açabileceğiniz yalnızca birkaç bölge var.  İster değişik bir sauna alanı olsun, ister yüzme havuzlarında ve termal banyolarda ek bir teklif olarak olsun bir sonraki saunanın uzak olmayacağı garanti edilir.

Kendinizi pazarda öne çıkarmak ve büyük rakiplere karşı kendinizi savunmak için olabildiğince erken iyi bir strateji geliştirmelisiniz. Başarının anahtarı: Rekabette öne çıkın ve müşterilerinize başka hiçbir yerde bulamayacakları bir şey sunun.

Muhtemelen bu hedefe ulaşmanın en etkili yolu, tüm işinizi kapsayan tek tip bir konsepttir. Örneğin, hem iç tasarımda hem de sauna yerel temasını ele almaya ne dersiniz? Veya sürdürülebilirliğe özel önem vermek için mi? Olasılıklar çeşitlidir ve çok miktarda yaratıcı gelişim için alan sunar. Size sunulmakta olan fırsatlardan yararlanın ve saunanızı kusursuz kılacak benzeri olmayan bir profil geliştirin.

sauna salonu açmak

sauna salonu açmak

Sauna işletmesi nasıl açılır?

Sauna açabilmek için muhakkak yeterli sermaye planlamalısınız. Önceden pek çok şeyden vazgeçip, parayı en yüksek noktaya koysanız bile, genelde dış sermaye olmadan şirketi kurmak mümkün olmayacaktır. Hazırlanmanız gerekli olan maliyet faktörleri, söz gelimi:

 1. Kira ve kamu hizmetleri
 2. Sauna mobilyaları
 3. Teknoloji
 4. İç dekorasyon
 5. Personel fiyatları
 6. Sigorta masrafları
 7. Havlular, bornozlar vb.
 8. Bürokrasi giderleri (vergi danışmanı, noter, avukat vb.)

Tüm noktaları toplarsanız, beş ila altı basamaklı yatırım aralığına hızla ulaşırsınız. Saunada atıştırmalıklar ve içecekler sunun yalnızca izinle! Birçok saunada konuklar yalnızca terlemekle kalmaz, hem de az miktarda atıştırmalık ve içeceğin tadını çıkarabilirler. Böyle bir ek teklif genelde minnetle kabul edilir ve insanların saunada daha uzun süre kalmasını sağlar. Siz de konseptinize atıştırmalık ve içecekler eklemek dilerseniz, bar ruhsatı ve sağlık kartı gibi gerekli izinleri daha önce almanız önemlidir. Tüm izinleri ibraz edemeyeceğiniz bir denetim olursa, bu, en kötü durumda saunanızın kapanmasıyla sonuçlanabilecek çok sayıda komplikasyona yol açabilir.

Saunayı daha sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçası ve daha sağlıklı rahatlamanın özü olarak kullanmak, çeşitli pazarlama çalışmaları için kusursuz bir konudur. Saunanızın mümkün olduğunca tanınmasını ve çok sayıda müşteri çekmesini istiyorsanız, reklam tanıtıma belirli bir bütçe ayırmanız çok mantıklı.

Kendi saunanızı açmak pek çok insan için çok büyük bir hayaldir bu kesinlikle çok fazla çalışmayı gerektirir. Açılışın gerçekten başarıyla taçlandırılması için, projeye yapılandırılmış bir biçimde yaklaşmalı ve iyi bir konsept bulmalısınız. Müşterilerinize sadece en iyiyi sunabilmek için ayrıca profesyonel bilgi birikimine ve uygun başlangıç ​​sermayesine ihtiyacınız var. Son olarak, elbette, tutku ve azmin gerekli kısmını hissetmemelisiniz.

sermayesizde