Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Kitapçı Nasıl Açılır? Nasıl Tedarik Edilir?

22.07.2021
1.119
A+
A-
Kitapçı Nasıl Açılır? Nasıl Tedarik Edilir?

Kitapçılar çoğu insanın takılmaktan hoşlandığı yerlerdir. Tanıdık bir şey yayıyorlar ve hem de mağazada sayısız macera barındırıyorlar. Bir kitapçıya gittiğinizde, genelde eksiksiz olarak ne aradığınızı bilemezsiniz ve hedef net olsa dahi, nerdeyse daima beklemediğiniz ve yine de kesinlikle ihtiyaç duyduğunuz bir şey bulabilirsiniz. Oldukça az sayıda insan, kitapçıya yapılan bir geziyi hazine avı olarak adlandırmayı sever. Kitaplar ve dergiler için özel dükkanları bu kadar başarılı yapan tam da bu sihirdir. Ancak bir kitapçı açmak istiyorsanız, mağazanızın büyüsüne inanmanın beraberinde ekonomik başarısını da göz önünde bulundurmalısınız.

Kitapçı Nasıl Açılır?

Bir kitapçı açmayı düşünüyorsanız evvela kendinize sormanız gerekli olan birkaç temel soru var:

  • Kitapçı nerde açılmalı?
  • Hangi hedef kitleye hitap etmesi gerekmektedir?
  • Hangi tür kitaplar satmalıyım?
  • En uygun maliyetli işletmeyi nasıl kurarım?
  • Tek mi yoksa personelle mi çalışmak daha iyi?
  • Hangi kurallara tabi kalmalıyım?

Bir kitapçı açmak istiyorsanız, kitapları nerde satacağınızı düşünmeniz gerekir. Bireysel anketinizi oluşturup dikkatli bir şekilde yanıtladıktan sonra, gelecekteki işiniz hakkında bir ön fikre sahip olacaksınız. Araştırmalarınızdan, analizlerinizden ve cevaplarınızdan azami faydayı elde etmek için bir iş planı hazırlamanız yararlı olabilir. Ancak, iş kurma sürecinde bu adım, dış finansman ve sübvansiyonlardan faydalanmak istemiyorsanız şart değildir.

Sonunda iş modelinizi bütünüyle geliştirip yasal bir şekle karar verdiğinizde, bir sonraki adımınız sizi ticaret ofisine götürecektir. İşletme kaydı, yasal forma bağlı şekilde az veya çok zaman alıcıdır. Her durumda, 100 ila 400 TL arasında bir kayıt ücreti planlamalısınız. Bu ücretin ne kadar yüksek olacağı kitapçınızı açmak arzu ettiğiniz bölgeye bağlıdır.

Kitapçı açmak

Kitapçı açmak

Kitapçı açmak için gerekli belgeler

Kitapçı açmak isteyen kimse, herhangi bir özel yasal şekle bağlı değildir. Örneğin, bu belgeler düşünülebilir:

  • Vergi Levhası
  • Ruhsat
  • İşletme Belgesi
  • Yeterlilik Belgesi

Kitapçı açmak istiyorsanız yasal düzenlemeler hakkında bilgi edinmelisiniz. Sabit kitap maliyetleri, kitap ticaretinde daha az rekabet sağlar. Kitapçı açma sürecinde defalarca karşılaşacağınız bir kelime “sabit kitap” maliyetleridir. Bu, yayıncıların kitaplarını ve benzeri ürünlerini sabit bir fiyattan sunmasını gerektiren yasal ya da sözleşmeye dayalı bir fiyat anlaşmasıdır. Bir kitapçı olarak sizin için bu, kitapları seçmiş olduğunuz bir fiyattan satamayacağınız, fakat daima verilen fiyata dayalı olmanız gerektiği manasına gelir.

Birçok şüpheci için sabit kitap maliyetleri, bireysel maliyetlerin günün sırası olduğu serbest piyasa ekonomisine bir müdahaledir. Bununla beraber, sabit fiyat, kitapların özel kültürel mallar olarak kabul edilmesi ve bu sebeple özel olarak korunması gerektiği gerçeğiyle haklıdır. Her kitapçının bir kitabını aynı fiyata satmasıyla rekabet azalır ve kitapçıların nerdeyse her yerde hayatta kalma şansları artar. Alıcı için bu, bir sonraki kitabın ya da kültürel varlığın asla uzakta olmadığı manasına gelir.

Ek Bilgi: Sabit kitap maliyetlerine ilişkin istisnalar, Sabit Kitap Fiyatı Yasası’nın 7. Bölümünde belirtilmiştir. Burada, söz gelimi kusurlu kopyalar için sabit fiyatın ve gümrükleme satışları bağlamında geçerli olmadığını okuyabilirsiniz. Kalabalığın arasından başarılı bir biçimde sıyrılmanın yolu budur. Birçok kitapçı, sabit kitap maliyetlerine çok minnettardır, çünkü bu, daimi olarak rekabetin altında kalmamanızı sağlar. Yeni açılan kitapçılar bile, sabit kitap maliyetleri sayesinde piyasada yer edinme ve devamlı büyüyen bir müşteri tabanı oluşturma konusunda ortalamanın üstünde şansa sahiptir.

Kitapçı açmak

Kitapçı açmak

Kitap Nasıl Tedarik Edilir?

Ancak kitapçı açmak istiyorsanız sabit kitap maliyetlerine çok fazla güvenmemelisiniz. Aynı fiyatlar tek başına müşterileri mağazanıza çekmek için yetersizdir.

Bir kitapçıya başlamadan evvel pazarlamayı düşünmelisiniz.. Uzun vadeli başarıyı dört gözle bekleyebilmeniz için en önemli şey, kendinizi rakiplerinizden fark edilir şekilde farklı kılmaktır. Özellikle büyük zincirler ve çevrimiçi kitapçılar, pek çok küçük kitapçının hayatta kalma mücadelesi vermesini sağlıyor. Bu kaderi paylaşmak mecburiyetinde kalmamak için, çok fr olmasında fayda var.

İşletmeniz için olabildiğince ayrıntılı bir konsept geliştirmek. Stratejinizin amacı, kalabalığın arasından etkili bir biçimde sıyrılmak ve belirli bir alıcı grubunu hedefli bir biçimde hedeflemek olmalıdır. Aşağıda, kitap alım satımınız için benzeri olmayan bir satış teklifi geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç tavsiye bulacaksınız.

Belirli bir türe odaklanın: Çoğu kitapçı, olabildiğince çok müşteriye hitap etmek için kasıtlı olarak geniş bir edebi tür yelpazesi sunar. Ancak, tam tersi şekilde de çalışabilir yani bir alanda uzmanlaşarak. Çocuk edebiyatı veya polisiye roman, bilim kurgu veya kurgu dışı kitap fark etmeksizin, belirli bir türe odaklanmak daima belirleyici bir avantaja sahiptir: Müşterilerinize azami seçeneği sunabilirsiniz.

Okuma yeri: Çok sayıda kitapçı, kendilerini yalnızca bir şeyler satın alabileceğiniz dükkanlar olarak değil, sizi oyalanmaya davet eden rahat bir yer olarak görür. Kitap keyfi ile sıcak içeceklerin keyfini bir araya getiren okuma kafesi konsepti, şu sıralar özellikle popüler ve müşteriler tarafından bir hayli ilgi görüyor. Özellikle dışarısı çok rahatsızlık verici olduğu olduğunda, kitapçılar sizi güzel bir kitapla rahatlamaya ve bir fincan çay ya da kahvenin tadını çıkarmaya davet ediyor.

Düzenli etkinlikler: yazar okumaları, uzun okuma geceleri ve diğer etkinlikler çok popülerdir ve insanların kitapçınıza hedefli bir biçimde gitmesini sağlar. Düzenli kitap etkinlikleri ayrıca müşteri sadakatini güçlendirir ve onlara daima yeni bir şeyler sunar. Etkinliklerinizi planlarken, kitapçının genel konsepti tarafından yönlendirilmelisiniz. Mükemmel hizmet ve yetkin öneri: Bir kitapçı açmak istiyorsanız, edebiyat dünyasına çok aşina olmalısınız. Müşterilerinize bekledikleri hizmeti ve öneriyi sunabilmenizi sağlamanın tek yolu budur. Bu hizmetlere odaklanmak, kendinizi büyük çevrimiçi sağlayıcılardan ayırmak için kuvvetli bir araçtır.

sermayesizde